Tilbage til forsiden                             

 

Links til kunstnere, samlinger, skoler, gallerier og medier:  opdateret 09072013

 

 

Kunstnere og billedmagere:

Lars Henning Andersen: www.larshenning.dk

Ulla Armose:  www.Armose.dk

Awang: www.awangart.dk

Bill Bach: www.billbach@hotmail.dk

Helle Bang: www.hellebang.dk

Jens Sømod Birk: www.birk.web.surftown.dk/galleri.html 

Marion Russel Bojsen: n.bojsen@mail.dk

Karen Borten: www.karenborten.dk   

Anne Brodersen: www.annebrodersen.dk

Anne Berit Brogaard: www.AnneBeritBrogaard.dk  

Maja Bøving: www.aquamarin.dk

Paul Madsen Cederdorff: www.cederdorff.dk

Anja Christensen: www.anjachristensen.dk

Maj-Britt Christensen: www.majgalleri.dk

Ulla Christensen: http://www.ullachristensen.dk/presentation.htm

Else Duedahl: www.elseduedahl.dk

Yrsa Dunvad: www.yrsadunvad.dk  

Maria Ehlert: www.mariaehlert.dk

Steen Kirkegaard Erichsen: www.steenkirkegaard.dk

Andreas Exner: www.andreasexner.dk

Henriette Fabricius: www.fabart.dk

Henning Fjendbo: www.hf-keramik.dk

Frie Fotorgrafer, Lau Giversen m.fl.: www.fri-foto.dk

Kis From: www.kisfrom.dk  

Niels Frank: www.niels-frank.com

Gitte Larsen: www.gittesgalleri.dk

Gunner Fyhn: www.fyhn-art.dk

Kathrine B. Færch: www.kathrinefaerch.dk

Sanne Glissov: www.glissov.dk

Henrik Hadsund: www.henrikhadsund.dk

Lene Helledie: www.helledies.dk

Ulla Houe: www.ullahoue.dk

Signe Hougaard: www.signehougaard.com

Magda Høgh: http://www.magdahogh.dk

Steen Kjær Jacobsen: www.steenjacobsen.dk

Tine Nygaard Jakobsen: www.glazpusteriet.dk

Ellen Bye Jensen: www.karolineshus.dk

Elsebeth Jensen: www.elsebethjensen.dk

Jens Chr Jensen: www.jenschrjensen.dk

Lis Jensen: www.venoe-billedvaerksted.dk

Søren Lose: www.sorenlose.dk

Lene Lundgaard: www.lundgaard.com

Benny Vigan Madsen: www.bennymadsen.dk

Erik Midtgaard: www.123hjemmeside.dk/Galleri-EM  www.gallerimidtgaard.dk   

Jo Møller: www.jomoller.com

Flemming Liebach Nielsen: www.fnliebach.dk

Poul Ebbe Nielsen: www.pen-kunst.dk

Thorkild Lundgren Nielsen: www.tlnielsen.dk

Alice Noesgaard: www.atelier-alice.dk  

Bjørn Nørgaard: www.bjoernnoergaard.dk

Jesper Nørgaard: www.jesperskunst.dk   

Lars Nørgård: www.larsnorgard.dk

Knud Odde: www.knudodde.dk

Lars Pryds: www.pryds.com

Tove Rahb: http://www.toverahbek.dk

Birgitte Ramskov: www.birgitteramskov.dk

Flemming Rolighed: www.flemmingrolighed.dk

Rikke Rosendal: www.rosendalart.dk

Matias Schultz: www.matias-schultz.dk

Mogens Skou: www.skou-fotografi.dk

Benete Stamp: www.stamp.jellingnet.dk

Liné Ringtved Thordarson:   www.linethordarson.dk

Edna Bjærre Thusing: www.sitecenter.dk/thusing

Ove Torp:  www.ovetorp.dk  www.kunstklinikken.dk

Kathrine Ærtebjerg: www.kathrineaertebjerg.dk

Hanne Aabo: www.hanneaabo.dk

Anna Grethe aaen: http://www.annagretheaaen.dk

 

Kunstnersammenslutninger:

Kulturellen, Herning: www.kulturellen.dk

Riimfaxe: www.riimfaxe.com

Vestjydske Kunstnere: www.vestjydske-kunstnere.dk

Vestjyllandsudstillingen: www.vestjyllandsudstillingen.dk

 

Museer og kunstsamlinger:

Kunstmuseet Arken: www.arken.dk

Aros Aarhus Kunstmuseum: www.aros.dk  

Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum: www.chpeamuseum.dk

Danmarks Fotomuseum: www.fotomuseum.dk

Heerup Museum: www.heerup.dk

Herning Kunstmuseum: www.herningkunstmuseum.dk

Kunstklinikken v/Ove Torp: www.kunstklinikken.dk

Morsø Kunstforening af 1961: www.morsoekunstforening.dk

Skive Kunstmuseum: www.skivekunstmuseum.dk

Statens Museum for Kunst: www.smk.dk

Kunstmuseet Trapholt: www.trapholt.dk

 

Skoler, kulturhuse, kunstbygninger og kunstforeninger:

Den Frie Kunstbygning i Kbh: www.denfrie.dk

Herning Billedskole: www.herningbilledskole.dk

Kunsthallen Brænderigården, Viborg: www.braenderigaarden.dk

Dronninglund Kunstcenter: www.dronninglund-kunstcenter.dk

Herning Kunstforening: www.herning-kunstforening.dk

Holstebro Kunstforening: www.holstebro-kunstforening.dk

Gimsinghoved Kunst- og Kulturcenter, Struer: www.gimsinghoved.dk

Janusbygningen, Tistrup: www.janusbygningen.dk

Jydsk Aktiv Kunstforening, Holstebro: www.galleridetlille.dk

Kulturellen, Herning: www.kulturellen.dk

Kunstpakhuset, Ikast: www.kunstpakhuset.dk

Morsø Kunstforening af 1961: www.morsoekunstforening.dk

Silkeborg Kunstnerhus: www.gasiku.dk

 

Gallerier og kunsthandlere:

Galleri ArtEFactum v/Annie Asp m.fl.: www.galleriartefactum.dk

Galleri Aquamarin: www.aquamarin.dk

Galleri Arthus, Århus: www.arthus.dk

Galleri Asbæk: www.asbaek.dk

Ateliergalleriet Ulla Houe, Herning: www.ullahoue.dk

Galleri B, Blåvand: www.galleri-b.dk

Gallerie Birthe Laursen – Bredgade Kbh: www.birthelaursen.com

Brænderigården Horsens: www.gb-h.dk

Galleri Clifford: www.gallericlifford.dk  

Danish Gallery v/Kim Svarrer: www.DanishGallery.dk

Det lille Galleri v/Paul Cederdorff, Holstebro: www.galleridetlille.dk

Gittesgalleri: www.gittesgalleri.dk

Det hemmelige Galleri: www.dethemmeligegalleri.dk

Dronninglund Kunstcenter: www.dronninglund-kunstcenter.dk

Galleri Franz Pedersen – Horsens: www.galleri-franzpedersen.dk

Farm of Art Granslev /v. Langå: www.farm-of-art.dk

Gimsinghoved kunst- og kulturcenter – Struer: www.gimsinghoved.dk

Galleri Gl. Lejre: www.galleri-gl-lejre.dk 

Helledie-familien: www.helledies.dk

Galleri Humlum Gl. Skole: www.gallerihumlum.dk

Illux.dk http://www.illux.dk/showroom/

Galleri Houvig: www.galleri-houvig.dk

Karolines Hus: www.karolineshus.dk

KBH Kunsthal: www.kbhkunsthal.dk

Galleri Krinkelkrogen – Herning: www.sitecenter.dk/krinkelkrogen

Kunstklinikken.dk / Galleri kunstklinikken.dk: www.kunstklinikken.dk / www.overtorp.dk

Kunstzonen.dk: www.kunstzonen.dk   

Landsbygalleriet v/Randi Ottesen:  www.landsby-Galleriet.dk

Galleri Lisse Bruun: www.gallerilissebruun.dk

Galleri Mernild: www.gallerimernild.dk

Gallerie Mikael Andersen – Bredgade Kbh: www.gma.dk

Gallerie Moderne – Silkeborg: www.galeriemoderne.dk

Mogadishni: www.mogadishni.com

Galleri Munken, Løkken: www.gallerimunken.dk

Galleri NB – Viborg: www.nbgal.com

Gallery Poulsen, Contemporary Fine Arts: www.gallerypoulsen.com

Galleri Provence v.Ålborg: www.galerie-provence.dk

Galleri Silkeborg Kunstnerhus: www.gasiku.dk

Nils Stærk: nielsstaerk.dk

Galleri Tom Christoffersen: www.christoffersenart.dk

Galleriet Jørgen Østergaard – Ikast: www.jorgenostergaard.com

 

Bruun Rasmussen Auktioner: www.bruun-rasmussen.dk

Holstebro Auktioner: www.ho-auk.dk 

Lauritz.com: www.lauritz.com

 

Medier:

Kunstavisen: www.kunstavisen.dk

Herning Folkeblad: www.herningfolkeblad.dk

Berlingske Tidende: www.berlingske.dk

Berlingske/kunst: www.berlingske.dk/kunst

Kulturkalenderen Ringkøbing amt: www.kulturing.dk

Børsen: www.borsen.dk

MetroXpress: www.metroxpress.dk

Morgenavisen Jyllands-Posten: www.jp.dk

Morsø Folkeblad: www.mf.dk

Urban: www.urbanavis.dk

Bergske: www.bergske.dk

Gode links/ Simon: www.linkatlas.dk